Stowarzyszenie Magicznych Jednorożców – Oficjalny poradnik
Stowarzyszenie Magicznych Jednorożców – Oficjalny poradnik to lektura obowiązkowa dla każdego badacza fantastycznych stworów. Znajdziemy w nim wszystkie zgromadzone przez Stowarzyszenie informacje na temat magicznych koni z jednym rogiem. Dowiemy się z niego o historii ich powstania, podziale na gatunki i o tym, gdzie występuje każdy z nich. Jest to skarbnica faktów, zgromadzonych przez nieustraszonych odkrywców fantastycznych stworzeń. A wszystko to oprawione niewątpliwie równie magicznie.
Selwyn
Autorem książki jest Selwyn E. Phipps. Wprowadza on nas w świat jednorożców i od razu przechodzi z nami na „ty”. Jest on jednocześnie sto pierwszym prezesem Stowarzyszenia Magicznych Jednorożców, którego główna siedziba mieści się w Londynie. Należy dodać, że filie stowarzyszenia są również w innych częściach Świata, co ułatwia i usprawnia niewątpliwie gromadzenie danych na temat jednorożców. Prace nad ich dogłębnym odkryciem wciąż trwają, nieprzerwanie od XVI wieku, kiedy to oficjalnie zawiązano stowarzyszenie. W dobie Internetu i globalnej komunikacji przetwarzanie informacji jest niezwykle ułatwione. Dzięki temu na oficjalnej stronie Stowarzyszenia można podzielić się swoją wiedzą na temat tych magicznych zwierząt i otrzymać dzięki temu jego członkostwo.
Wobec tego, że w ramach pracowni ISKRAVA prowadzone są również prace odnośnie odkrywania i zgłębiania wiedzy na temat fantastycznych stworzeń, koniecznym było podzielenie się ze Stowarzyszeniem obserwacjami własnymi. W ten sposób pracownia ISKRAVA stała się częścią tej społeczności i dołoży swoich starań, aby wiedza na temat jednorożców była gromadzona, w celu ich poznania i ochrony.
Zrodzone z ziemi
Wróćmy jednak do samego w sobie poradnika. Po wstępie od autora, znajdziemy legendę, przekazywaną z ust do ust przez koczowniczy lud, wskazującą na prawdopodobne pochodzenie jednorożców na naszej planecie. Według zgromadzonych danych, fantastyczne stworzenia niegdyś zamieszkiwały naszą planetę, tak jamo jak zwierzęta, znane nam do dziś. Co ciekawe, jednorożce powstały z dwóch koni. Były one gniadego i siwego koloru. W skrócie ujmując ich historię, w ucieczce przed zimowym smokiem, przeistoczyły się niewątpliwie w złotego i srebrnego jednorożca. Te dwa legendarne stworzenia dały następnie życie poszczególnym gatunkom jednorożców. W rezultacie powstało 7 gatunków, rozmieszczonych na całym globie.
Dzięki powstaniu Stowarzyszenia dane zostały usystematyzowane i wyróżniamy obecnie gatunki takie jak: górskie klejnoty, leśne kwiaty, płomienie pustyni, łowcy burz, wodne księżyce, lodowi wędrowcy i cienie nocy. Ich nazwy mogą naprowadzić nas na tereny, na których możemy je spotkać. W książce przedstawiono przejrzystą mapę, okazując ich rozmieszczenie. Na terenie Polski występują głównie jednorożce z gatunku leśne kwiaty. Wiąże się to istotnie ze sporą lesistością i obecnością lasów pierwotnych.
Skarbnica informacji
Każdy z wyżej wskazanych gatunków jest szeroko opisany. Dowiemy się o ich wyjątkowych cechach, wyglądzie, środowisku, w którym żyją, a także o ich symbolice i supermocach. Każdy z gatunków jest niewątpliwie wyjątkowy i niezwykły na swój sposób. W poradniku opisano również dietę jednorożców, ale także jak się z nimi porozumiewać i tropić. Korzystając ze szczegółowego schematu, możemy też odkryć naszego patrona – jednorożca oraz dowiedzieć się w ten sposób jakie ma on cechy i co to dla nas oznacza.
Przyjrzyjmy się jednak jednorożcom, które z pewnością możemy znaleźć na terenie Polski. Kwiaty leśne są brązowe, a w ich długie grzywy i ogony wplecione są kwiaty. Róg jest kręty i również pokryty roślinnością. Godne uwagi jest to, że tropy ich kopyt mają kształt serca. Spotkać je można na polanach. Żyją w bliskości z innymi zwierzętami i mają zdolności telepatyczne.
Bogate ilustracje
Cały oficjalny poradnik wydany jest w iście piękny sposób. Oprawa jest twarda, a na strony wybrano kredowy, barwny papier. Ilustracjami zajęły się utalentowani Harry i Zanna Goldhawkowie oraz Helen Dardik. Postacie poszczególnych jednorożców są przedstawione z dbałością o szczegóły, a cała książka ozdobiona jest kwiatami, gwiazdami, ogniem i lodem. W książce znajdziemy więc wszystko to, co jest z pewnością piękne i współgra ze wszystkimi gatunkami jednorożców.
Stowarzyszenie Magicznych jednorożców – hit czy kit
Prawdę mówiąc nie znajdziemy w książce wiele autentycznych faktów. Jest to bogato ilustrowany przewodnik po ogromnej wyobraźni autora. Zachwycająca jest oprawa oraz praca włożona w stworzenie opisów gatunków, wszelkich faktów i fakcików, które razem sprawiają, że ten oficjalny poradnik czyta się przyjemnie i realistycznie. Znajdziemy tu niewątpliwie wspaniałe historie i przypowieści, związane z poszczególnymi gatunkami. Język jest prosty i nieskompilowany. Książka jest ewidentnie kierowana do młodszego odbiorcy. Widzę oczami wyobraźni kilkulatkę zafascynowaną tymi fantastycznymi stworzeniami. Dziewczynka ta, razem z przyjaciółmi, odkrywa tajemnicę swoich ulubionych stworzeń, leżąc pod namiotem z koca. Co mnie osobiście cieszy, oddala się przy tym nieco od popkulturowej ich wizji, a kieruje ku gwiazdom, polanom i prawdziwej przyrodzie.
Dla mnie książką ta jest niewątpliwie przyjemna dla oka i stanowi ciekawe uzupełnienie mojej kolekcji poświęconej fantastycznym stworzeniom. Lektura oczywiście obowiązkowa dla każdego miłośnika jednorożców i poszukiwaczy delikatnych, bardziej baśniowych wrażeń.
Po bardziej szczegółowe, zatopione w historii i kulturze informacje na temat jednorożców, zapraszam do wpisu na blogu pracowni ISKRAVA. Dodam na koniec, że na zdjęciach, w niniejszej recenzji możecie znaleźć kubek z jednorożcem którego udało mi się zaobserwować któregoś chłodnego poranka. Okazało się, po lekturze oficjalnego poradnika Stowarzyszenia Magicznych Jednorożców, iż był to przedstawiciel gatunku kwiaty leśne. Nie jest to dziwne, gdyż obserwacji dokonałam w jednym z Kaszubskich lasów. Rysunek natomiast, który wykonałam przedstawia gatunek nieznany. Tą właśnie ilustrację przesłałam do Stowarzyszenia. Może moje obserwacje pomogą odkryć, jakiego gatunku był ten osobnik.
Jeśli jesteś zainteresowany magicznymi koniowatymi, koniecznie zajrzyj do wpisu o pegazach i hipokampach. Natomiast jeśli spodobał ci się kubek, przedstawiony na fotografiach – daj mi znać, a wykonam taki również dla ciebie. Znajdziesz mnie również na Facebooku i Instagramie. Zapraszam!
Recenzja książki „Stowarzyszenie Magicznych Jednorożców. Oficjalny poradnik” Selwyn E. Phipps, 2018 r., Wielka Brytania. Wydawnictwo K. E. LIBER